Jak si Češi půjčují na dovolenou

Každý rok Češi utratí za dovolenou v průměru okolo 17 tisíc Kč. Ani letošní rok nebude výjimečný. Mnoho lidí není schopno zafinancovat si dovolenou z vlastních příjmů a tak sáhnou po půjčce. Vedle půjček od bank si také často půjčují od známých.

Každý rok se chystá na dovolenou 3/4 Čechů, přičemž 1,8 milionů lidí si na ni v průběhu roku našetří. Půjčku na dovolenou si má v plánu vzít pouze 2 % Čechů, zatímco v Polsku, Rumunsku či Bulharsku je to okolo 7-9 % obyvatel. Na druhou stranu je letní dovolená nejčastějším důvodem, proč si lidé půjčují. V období letních dovolených jsou lidé často pod tlakem a snižuje se u nich riziko vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost úvěru. Na dovolenou si půjčují lidé všech generací.

Kde si lidé půjčují nejvíce?

Nejčastěji vedou první kroky zájemců o půjčku do banky. Dalším velmi oblíbeným zdrojem peněz jsou příbuzní a známí. Tento typ půjčky pak volí nejčastěji mladí lidé. Návratnost půjček v rodině je často velmi riziková. Pro mnohé lidi je oblíbená také krátkodobá půjčka, kterou splatí z další výplaty. Každý osmý Čech není schopen splácet půjčky tak jak má dohodnuto. Lidé často sahají po penězích na dovolené v podobě kreditních karet a půjček do výplaty, kdy lze získat bezúročnou půjčku až 10 000 Kč. Před létem se zvyšuje objem půjček o 10 %. Zájem je také o nákup půjček na splátky.

Při výběru půjčky je třeba se vyhnout chybám

Pokud se lidé rozhodnou pro půjčku na dovolenou, je potřeba se vyhnout řadě chyb. V první řadě je potřeba vybírat si půjčky od ověřených dodavatelů. Chcete-li peníze rychle, pak je vhodné zkusit půjčky bez doložení příjmu či půjčku bez registru. Výhodou těchto půjček pak je:

  • rychlé vyřízení
  • kontrola dlužníka jiným způsobem
  • flexibilní nastavení půjčky
  • snadná dostupnost
  • vyřízení online
  • peníze na účtu za pár minut

Dalším krokem, jak si sjednat levnou půjčku, je porovnávat mezi sebou nabídky jednotlivých poskytovatelů. Online srovnání vás nic nestojí, navíc získáte půjčku od ověřeného poskytovatele, který nechce žádné poplatky předem. Raději si půjčujte menší sumy, které víte, že splatíte bezpečně. V porovnání s okolními státy mají Češi stále jen menší schopnost hospodařit se svými financemi. Půjčka na dovolenou rozhodně není nejlepší volba. Pokud už si musíte půjčit, dodržujte výše uvedené zásady.

Proč si nepůjčovat na dovolenou?

Půjčka na dovolenou není příliš dobrá volba. V prvé řadě počítejte s úroky, pokud nevyužijete půjčku do výplaty první zdarma. Na dovolenou si půjčíte třeba 50 000 Kč a splácet je budete pět let, zatímco vaše dovolená trvala čtrnáct dní.

Problém půjček na dovolenou je typický především pro mladé lidi, kteří si na sebe často navážou více úvěrů a následně mají problém je splácet. Půjčovat si na dovolenou je snadný krok do dluhové pasti. To platí i o půjčkách na elektroniku a zboží krátké doby spotřeby. Obecně bychom si měli půjčovat na věci, které nám budou sloužit déle než 6 let, případně na nemovitost.

Půjčka na dovolenou je oblíbená

Půjčka na dovolenou je oblíbená. Lidé si půjčují na letní i zimní dovolené, často také na jarní prázdniny, které mají v plánu strávit s dětmi na horách. Na jarní a zimní dovolenou si půjčují nejvíce obyvatelé Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Nejoblíbenější destinace pro letní dovolené jsou již tradičně Chorvatsko či Bulharsko. Na hory nejčastěji vyrážíme na České hory, na Slovensko, do Rakouska. Půjčit si peníze na dovolenou je krokem, který je potřeba předem řádně zvážit.

-PR-