Jaké jsou možnosti investice do nemovitostí? A je na ně správná doba?

Klasikou ve většině větších investičních portfolií jsou nemovitosti. Není se čemu divit. Poptávka po bydlení tu bude snad stále a je víceméně hodně stabilní. Změny na trhu bývají v porovnání s jinými komoditami o něco více předvídatelné. Jediné větší úskalí snad spočívá pouze ve správném výběru a načasování nákupu.

Konzervativní investice se stabilním investorem

Nákup bytů, domů, komerčních budov nebo pozemků je vhodnou příležitostí, jak zhodnotit své finance. V rámci pronájmu je možné dostat se na průměrný roční výnos okolo 2 až 4 procent. A to už bývají částky o nezanedbatelné výši. Kromě klasického nákupu nemovitostí se můžete pustit i do obchodování s nemovitostními fondy. Při zvolení fondů se o samotný nákup nemovitosti nestaráte, ale vkládáte důvěru, že nemovitostní fond vybere dobrou nemovitost s potenciálem. Běžnou praxí je v takovém případě kombinace finančních prostředků od veřejných investorů spolu s úvěrem z banky.

Staňte se developerem

Pokud si troufáte na rozjetí vlastního stavebního pozemku, můžete v případě úspěchu získat nemalou částku. Na začátku stojí nákup vhodného pozemku. Ideálním místem pro zahájení investice jsou pozemky v Plzni, kde v letošním roce stouply ceny za byty, a poptávka po nových příležitostech k bydlení je vysoká. Při volbě této strategie je nutné dávat si pozor na optimální postup výstavby a zajištění všech důležitých dokumentů.

Jak vybrat dobrou investiční nemovitost? A vyplatí se to právě teď?

Vybraná nemovitost by měla být hlavně v dobrém stavu. Dalším parametrem bývá lokalita. Vyberte si takové místo, kde ceny stále rostou. Dobrým příkladem jsou byty v Plzni. Ten, kdo nakoupil na začátku letošního roku, a v listopadu prodal, mohl získat až 250 000 korun za 2+kk byt. Aktuálně je situace na trhu taková, že plánované zdražování hypoték by mohlo vést k lehkému snížení cen za nemovitosti. Ale poptávka po bydlení v dobrých lokalitách tu bude stále.

-PR-