Rychlá půjčka? Vybírejte pomalu!

Zbrklost při výběru rychlé půjčky Vás totiž může stát i desítky tisíc korun! Stačí například pouze to, abyste si půjčku vzali u společnosti, která peníze poskytuje dle občanského zákoníku. Že se případných sporů nebojíte? A co kdyby byly místem jejich řešení města jako Londýn, Riga či Amsterdam? Ano, i s takovými „špeky“ se ve smlouvách o půjčce setkáte. OPRAVDU SE TEDY VYPLATÍ POSTUPOVAT OBEZŘETNĚ a ne rovnou zanevřít na celý trh s nebankovními půjčkami, na kterém se nachází i poctivé společnosti...

Půjčku vždy dle zákona o spotřebitelském úvěru

Tento zákon nebankovním společnostem přikazuje uvádět celkovou nákladovost úvěrů (tzv. ukazatel RPSN). Vždy se tedy dovíte, kolik celkem přeplatíte. Naproti tomu, občanský zákoník, podle kterého mohou být poskytovány půjčky do 5 000 Kč, tuto povinnost nebankovním společnostem nedává. Tj. nedozvíte se, kolik celkem přeplatíte, protože nebankovní společnost Vám, v souladu se zákonem, může některé poplatky zatajit.

I půjčky nad 5 000 Kč mohou být nebezpečné

Nebankovním společnostem nebrání nic v tom, aby Vám místo 1 půjčky dle zákona o spotřebitelském úvěru na částku 10 000 Kč poskytly 2 půjčky dle občanského zákoníku na částku 5 000 Kč (tj. aniž byte to věděli, nezískáváte jednu, ale dvě půjčky). Z tohoto důvodu se vždy vyplatí pozorně číst smlouvu o půjčce a tam si zjistit, podle jakého zákona jsou peníze poskytovány.

Komunikace se společností? Jen ne přes „barevné“ linky

Dalším způsobem, kterým se nepoctivé nebankovní společnosti snaží vydělat na svých současných či potenciálních klientech, je používání tzv. barevných linek, jejichž užití je zpoplatněno zvláštní (vyšší) sazbou, kterou platí volající (tj. např. Vy). Před tím, než se rozhodnete kontaktovat danou nebankovní společnost, si předem zjistěte, že Váš hovor bude účtován dle standardního tarifu.

Česká republika – na žádné jiné místo řešení sporu nepřistupujte

Řada nebankovních společností působících v České republice má svá sídla v zahraničí, kde se také řeší případné spory. Na vlastní náklady se pak budete muset do těchto míst přemístit a pobývat tam (účastnit se soudních jednání). Vzhledem k tomu, že velká část nebankovních společností uvádí jako místo řešení případných sporů Českou republiku, není třeba riskovat to, že se „nuceně“ podíváte do zahraničí.

„Vyplatí“ se vůbec rychlé půjčky?

Po přečtení výše uvedených řádků jste pravděpodobně ztratili chuť si u nebankovních společností půjčovat. To však nebylo účelem tohoto sdělení. Solidní nebankovní společnosti Vám mohou nabídnout produkt, který rychle vyřeší Váš nedostatek peněz. Bezpečně (dle zákona o spotřebitelském úvěru, relativně levně (bez dalších skrytých poplatků) a anonymně (někdy je lepší si půjčit u cizího, než u známých).

Samozřejmě, ideální je situace, kdy máte dostatečnou finanční rezervu a nedostanete se tak snadno do krátkodobých finančních potíží. Vybudování takové rezervy, jejíž doporučovaná výše je 6 – 12 měsíčních platů, však není jednoduché a žádá si nějaký čas. Než se Vám toto povede, mohou Vám krátkodobě vypomáhat právě nebankovní společnosti.

Zdroje:

http://www.finslovnik.cz/rpsn/

http://www.kouzelnapujcka.cz/blog/ze-sveta-pujcek/malou-pujcku-vam-muze-prodrazit-volani-bilou-ci-modrou-linku

http://www.penizenavic.cz/clanky/pohotovostni-financni-rezerva-zaklad-kazdeho-financniho-planu-ktery-vam-udrzi-hlavu-nad-vodou

-PR-