8 zásad bezpečného nakupování přes internetové aukce

8 zásad bezpečného nakupování přes internetové aukce
Ilustrační foto | Zdroj: 
stock.xchng

Nakupování zboží přes internetové aukce se stává stále více rozšířenějším a oblíbenějším způsobem, jak levně nakoupit širokou škálu věcí od oblečení, přes elektroniku, sběratelské kousky až po dovolené. Spousta lidí se ale této skvělé příležitosti k nákupu bojí využít, neboť internetové aukce také neblaze prosluly několika případy podvodníků.

Přinášíme Vám proto v tomto článku několik zásad, kterých byste se při nakupování na těchto aukčních serverech měli držet, abyste nemuseli koupě litovat.

1. V první řadě se zaměřte na reference prodejce

Naprostá většina internetových aukčních serverů má zavedený systém hodnocení prodejců i nakupujících. Před každým nákupem si proto u příslušného prodejce přečtěte, jak jej hodnotí ostatní uživatelé. U většiny aukcí budete muset posílat peníze dopředu a tím se vystavujete riziku. V zásadě byste nikdy neměli posílat peníze dopředu prodejcům, kteří nemají alespoň deset a více pozitivních komentářů od různých uživatelů.

Čím větší částku budete prodejci posílat, tím více pozitivních hodnocení by tento prodejce měl mít. Avšak také v případě odebrání na dobírku buďte velmi obezřetní a raději se vyvarujte dražších nákupů u prodejců s malým počtem komentářů.

2. Ohlídejte si cenu poštovného

Někteří prodejci používají takový malý fígl – nabídnou dražený předmět za lákavě nízkou cenu - většinou se tak děje formou „okamžitého nákupu“ (možnost koupit dražený předmět okamžitě za cenu stanovenou prodejcem, aniž by docházelo ke klasickým příhozům). Po nákupu pak ale zjistíte, že ačkoliv je prodejce z ČR a bude Vám posílat třeba jen malou obálku se samolepkou, požaduje několik stovek za poštovné. Bohužel na to má právo a povinností nakupujícího je s cenou za poštovné se dopředu seznámit (musí být uvedena u každé aukce) a pak tuto cenu také prodejci zaplatit.

3. Výrazně nízká cena může varovat

Pozor si dejte také při koupi nových předmětů, za které však prodejce požaduje neúměrně nízkou částku – opět platí při koupi formou okamžitého nákupu bez dražení. Neváhejte ještě před koupí kontaktovat prodejce a zeptat se jej na původ zboží a co zapříčinilo, že si může dovolit prodat jej za tak nízkou cenu.

4. Parametry zboží

Zejména při nákupu elektroniky je dobré zaměřit se na technické vlastnosti kupovaného předmětu – prodejce se totiž v jejich výčtu mohl zmýlit, či v horším případě Vás záměrně uvést v omyl, když uvede zkreslené nebo nepravdivé údaje. Použijte internet a porovnejte předmět z aukce s jinými, typově stejnými výrobky, které jsou nabízeny v běžných obchodech. Pokud budou v uvedených vlastnostech a technických specifikacích výrobku rozdíly, opět kontaktujte prodejce a chtějte po něm vyjádření.

5. Nebojte se prodejce zeptat

S jakýmkoliv dotazem na stav, původ či parametry zboží se neváhejte obrátit pomocí zaslané zprávy na prodejce. Pokud Vám neodpovídá, či je jeho odpověď mlhavá, pak si raději koupi předmětu ještě rozmyslete.

6. Doba dodání

U každé aukce by měla být také uvedena doba, do které se prodejce zavazuje dražený předmět doručit kupujícímu. Někdy tato doba bývá v řádech i několika týdnů, proto si tuto skutečnost nezapomeňte dopředu zjistit. Je dobré také požádat prodejce o zaslání informace, že předmět Vám již odeslal, nejlépe také spolu s číslem podaného balíku.

7. Porovnání zboží vám může ušetřit peníze

Často se stává, že jeden a ten samý typ předmětu prodává v aukcích současně více různých prodejců a to za výrazně odlišné ceny. Někdy tyto předměty bývají umístěny také v jiných kategoriích, proto věnujte chvilku formuláři pro vyhledávání, který je na stránkách každého aukčního serveru.

8. Na internetových aukcích přihazujte s rozmyslem

Vždy si dopředu stanovte maximální částku, kterou jste ochotni za předmět zaplatit, případně nějakou rezervu kterou ještě obětujete i v případě, že o dražený předmět skutečně velmi stojíte a Vaše příhozy budou na stanovené hranici překonány. Tyto hranice pak přísně dodržujte. Pamatujte, že často se může stejný nebo podobný předmět objevit v jiné aukci jiného prodejce, a budete tak mít šanci znovu jej získat a možná za ještě výhodnějších cenových podmínek.