Motivační dopis slouží jako průvodní dopis k žádosti o zaměstnání a spolu se životopisem tvoří často jedinou možnost, jak oslovit potenciálního zaměstnavatele a dosáhnout tak pozvání k přijímacímu pohovoru. Špatně napsaným motivačním životopisem totiž můžete už dopředu zcela ztratit šance na úspěch, ačkoliv byste třeba podle životopisu měli všechny předpoklady pro získání zaměstnání.
Váš motivační dopis by měl personalistovi či zaměstnavateli, u kterého se ucházíte o práci a ke kterému se váš dopis dostane, přehledným a stručným způsobem sdělit, o jakou práci se ucházíte (buďte přesní - uveďte doslovný název pracovní pozice, případně i číslo zveřejněného inzerátu, na základě kterého se o práci ucházíte, apod.), proč právě o ni a také proč si myslíte, že právě vy jste ten nejvhodnější kandidát pro danou pracovní pozici.
Dále by měl obsahovat stručné informace, proč jste si vybrali právě tuto konkrétní firmu či profesi. V motivačním dopise popište krátce, ale výstižně své povahové předpoklady pro danou profesi. Vzdělání nemusíte uvádět, na to je prostor právě v přiloženém životopise - obecně se tedy vyhněte opakování údajů, které už uvádíte v životopisu.
Z motivačního dopisu, jak už jeho název sám napovídá, musí být v první řadě poznat Váš skutečný zájem o nabízenou práci. Raději se však vyhněte všem superlativům a dejte najevo, že jste připraveni podstoupit přijímací pohovor, abyste se mohli předvést. Nezapomeňte také na vhodné oslovení, neboť i motivační dopis je pořád dopis.
Po napsání si nezapomeňte zkontrolovat gramatické chyby - jedna malá hrubka vám snad ještě může uniknout, ale bude-li jich dopis obsahovat více, může to definitivně pohřbít vaše naděje na získání požadovaného místa. Nejste-li si dostatečně jisti svou znalostí gramatiky, raději někoho vhodného ze svého okolí požádejte o kontrolu nebo v případě, že dopis píšete na počítači, využijte funkce kontroly chyb u textového editoru.
» Přečtěte si také další články v sekci Práce a přivýdělky
nebo se můžete vrátit zpět na
hlavní stránku