Internetové obchody prosperují, zisky rostou i zásilkovým službám

Čeští občané čím dál raději nakupují přes internet. Svědčí o tom rostoucí tržby internetových obchodů, které se od roku 2006 do roku 2010 zvýšily více než dvojnásobně, a to ze 14 na celkových 33 miliard korun.Téměř polovina zákazníků přitom volí způsob placení na dobírku, o něco méně jich platí bankovním převodem. Nejméně lidí platí prostřednictvím vlastního účtu na některém z platebních systémů nebo pomocí platební karty přes internetový terminál, uvádí Asociace pro elektronickou komerci - APEK.

Spolu s nárustem tržeb internetových obchodů roste také počet zakázek přepravním a kurýrním firmám. Letos očekávají přepravci rekordní rok co se týká počtu doručených balíků. Většinu přepravovaných zásilek kurýrních služeb přitom tvoří soukromé zásilky, jejichž počet roste zhruba třikrát rychleji než počet firemních zásilek.

O zákazníky v oblasti soukromých zásilek začala bojovat také Česká pošta, která před čtyřmi lety poněkud "zaspala" rostoucí trend a nyní se snaží konkurenci dohnat například zavedením odpoledního rozvozu balíků.

Nejvíc práce mají internetové obchody i zasílatelské služby již tradičně před Vánocemi, kdy dárky koupilo prostřednictvím internetu v tuzemsku téměř 30% obyvatel. Nejčastěji lidé přes internet nakupují spotřební elektroniku, oblečení, knihy nebo kosmetické přípravky.

Zdroj: Mladá fronta DNES
16.5.2011