Jaký způsob spoření je pro vás nejvýhodnější?

Určitě máte své sny a životní cíle, kterých byste chtěli někdy dosáhnout. Málokdo má však k dispozici ihned dostatek financí na jejich realizaci. Chcete koupit vlastní dům, odjet na cestu kolem světa, pořídit si loď, poslat děti studovat do zahraničí? Každý věk má svá přání a představy, a kdo doopravdy chce, ten si je může splnit.

Co pro můžete pro splnění svých přání udělat?

Většinou to asi nepůjde bez peněz. Zkuste pár měsíců sledovat své příjmy a výdaje. Zbývá na koci měsíce nějaká částka, kterou byste mohli uspořit? Nevyhazujete zbytečně peníze oknem? Můžete ještě něco ušetřit? Máte už nějakou finanční rezervu pro případ výpadku výdělku, nebo když se něco pokazí? Pak si rozmyslete svůj cíl a za jak dlouho ho chcete dosáhnout. U mladých lidí je to často pořízení bydlení, založení rodiny, u starších pak spokojený a důstojný důchod. Na finančním trhu jsou finanční produkty přesně pro tyto situace dokonce podporované státem.

Vybírejte finanční produkt na míru

  • Přebývají vám peníze, které ale chcete mít stále k dispozici? Pak můžete využít spořicí účet ve své bance. Nevýhodou je velmi slabé úročení, které ani nepokryje inflaci.
  • Pokud toužíte po vlastním bydlení či jeho úpravách, je pro vás nejvhodnější stavební spoření se státní podporou. Kromě vlastních prostředků, které vložíte, se vám připočítá státní příspěvek. Tuto částku můžete po vázací době využít na cokoli. Na řešení situace s bydlením můžete získat výhodnou půjčku. Nevýhodou je pevná doba spoření – 6 let. Předčasné zrušení je doprovázeno sankcemi a ztrátou státního příspěvku.
  • Termínované vklady na dobu určitou nabízejí větší výnosy s garantovanou úrokovou sazbou. Předčasné zrušení je trestáno sankcí (ztráta úroku, poplatek).
  • Doplňkové penzijní připojištění je vhodné pro každého, začít spořit je možné v každém věku. V důchodu se pak nemusíte spoléhat jen na státní systém důchodového zabezpečení. Výhodou penzijního spoření je státní příspěvek, daňové úlevy, možnost příspěvků od zaměstnavatele a hlavně zhodnocování prostřednictvím investování. Na druhou stranu zhodnocení není garantované a finanční prostředky jsou vázané na dlouhou dobu.

-PR-