Na zdravotní péči si výrazně připlatíme

Plánovaná reforma českého zdravotnictví začíná dostávat konkrétnějších obrysů. Podle ministra financní Miroslava Kalouska bude v příštích letech nezbytné zvýšit podíl pacientů na financování zdravotnictví. V současné době přispívají pacienti do zdravotního sektoru přibližně 16% celého rozpočtu, tato hranice se však bude postupně zvyšovat až k 25 procentům. Celková částka, kterou pacienti ročně odvedou, by se tak pohybovala kolem 60 miliard korun.

Jednou z nejvíce diskutovaných změn je zvýšení poplatku za den v nemocnici ze současných 60 na 100 korun. Ministr zdravotnictví Heger přitom původně požadoval zvýšení až na 200 korun za den, narazil však na tvrdý odpor koalice. Stejně tak při požadavcích na zvýšení poplatků při návštěvě obvodního lékaře, pohotovosti nebo v lékárnách.Nejlevnější léky (přibližně do padesáti korun) by podle Hegera měly být vyřazeny z pojištění a pacienti si je tak budou muset plně hradit sami.

Zvýšení by měl pocítit také stát, který platí zdravotní pojištění studentům, důchodcům nebo nezaměstnaným - ministr zdravotnictví Leoš Heger totiž požaduje, aby stát na tyto pojištěnce platil o 22 korun měsíčně více, čímž by se dostal na částku 745 korun měsíčně za pojištěnce a do zdravotnictví by tak přiteklo 1,2 miliardy korun navíc. Požadavky Leoše Hegera však naráží na nesouhlas Miroslava Kalouska, a proto je otázka zvýšení plateb státu na pojištěnce zatím otevřená.

Zvýšení poplatků u lékařů provází rozporuplné pocity veřejnosti. Na jednu stranu lidé souhlasí s tím, že do zdravotnictví by se mělo investovat více finančních prostředků, na druhou stranu ale poukazují na své odvody zdravotním pojištovnám. Podle Svazu pacientů ČR je zvýšení poplatků navrhované ministrem Hegerem doslova likvidační pro sociálně slabší skupiny obyvatel a starší občany.

Vláda zatím schválila v prvním čtení první ze série reforem předložených ministrem Hegerem, ve které navrhuje zvýšení poplatků za den v nemocnici na sto korun, přičemž zbývající tři novely se ministr chystá předložit vládě do začátku června. V případě schválení by měly platit od roku 2012.

Zdroj: Hospodářské noviny