Trh s hypotékami se znovu rozjíždí

Po dvouletém poklesu zájmu občanů ČR o hypotéky, způsobeném světovou ekonomickou krizí, nastal v minulém roce obrat. V loňském roce tak banky poskytly hypotéky v celkové výši téměř 85 miliard korun a příznivý trend očekávají i v letošním roce, kdy podle odhadů poskytnou hypotéky v celkovém objemu okolo 100 miliard korun.

Stejně tak došlo i ke vzrůstu průměrné výše hypotéky na téměř 1,67 milionu, což znamená oproti roku 2000 zvýšení téměř o 70%.

Současně s rostoucím zájmem o hypotéky předpokládají experti také nárust objemu nesplácených úvěrů. Ačkoliv v loňském roce se počet dražených nemovitostí vyšplhal téměř k tisícovce, naprostá většina z tohoto počtu připadla na dražby kvůli jiným úvěrům než hypotečním, na které z toho připadá asi pětinový podíl.

V důsledku toho v letošním roce nejspíše také vzroste počet nedobrovolně vydražených nemovitostí, jít by mohlo až o 2000 dražeb. Na konci loňského roku totiž činil podíl hypoték nesplácených déle než tři měsíce 3,14%, což představuje přibližně 12 000 nesplácených hypoték.

Zdroj: HN.IHNED.CZ