Co dělat když přijdete o práci?

Co dělat když přijdete o práci
Ilustrační foto | Zdroj: 

V dnešní době se může snadno stát komukoliv, že přijde o práci, přičemž celkem nezáleží na tom, jestli vás propustil zaměstnavatel nebo jste rozhodli raději odejít sami. Čeká vás změna zaměstnání. Najít si v dnešní době práci není jednoduché, ale není to nemožné. Jen musíte hledat aktivně.

Nejprve se vydejte na Úřad práce

Pokud přijdete o zaměstnání a nová práce je zatím v nedohlednu, měli byste nejdříve zamířit na Úřad práce. Ačkoliv vyhlídky na to, že Úřad práce vám samotný nějakou práci najde, jsou mizivé, stát za vás bude platit zdravotní pojištění a pokud splňujete zadaná kritéria uhradí za vás také sociální pojištění a dostanete pdporu v nezaměstnanosti.

Napište si důkladný životopis "na míru" a navštivte personalisty ve firmách

Velmi důežitou věcí, bez které práci nenajdete je kvalitní životopis. Pokud nevíte jak kvalitní životopis napsat, podrobný návod jak napsat dobrý životopis najdete na našich stránkách i s ukázkou vzorového životopisu. Přichystat si můžete několik verzí životopisu, jednu univerzální a další se pokuste přizpůsobit vybraným profesím. Důležité je nic si nevymýšlet, zkušený personalista by vás brzy odhalil, ale drobné úpravy, ve kterých zdůrazníte svou kvalifikaci nebo předpoklady pro vybrané pracovní místo, vám můžou výrazně pomoci.

Životopis si vytiskněte a udělejte si seznam firem ve vašem okolí, kde byste se mohli ucházet o práci. Každý den pak několik z nich osobně navštivte a zkuste si domluvit schůzku s personalistou. Je to jistější než si domlouvat schůzku předem třeba po telefonu - jakmile totiž už ve firmě jednou budete osobně, většina personalistů bude ochotna si s vámi pohovořit.

Se ztrátou zaměstnání se před svými přáteli ani rodinou netajte, můžou vám pomoci k nové práci

Přijít o práci je v dnešní době celkem normální, prošla si tím spousta lidí a nikdo se vám smát nebude. Proto se za ztrátu zaměstnání nestyďte a nenechávejte si to pro sebe. Naopak informujte o nové situaci rodinu, přátelé, známé a poptejte se jich, jestli o nějaké práci neví. Třeba budete mít štěstí a s pomocí přátel novou práci rychle najdete.

Dodržujte denní režim a vzdělávejte se

I když trávíte celý den doma, snažte se dodržovat denní režim. Zapomeňte na to, že proležíte celý den před televizí a přistupujte k hledání práce opravdu aktivně. Berte to tak, že teď je vaše práce najít si zaměstnání. Vstávejte ve stejnou hodinu a zvykněte si na nový, ale stále pravidelný režim. Zkuste si naplánovat den třeba tak, že ráno projdete inzeráty na práci a rozešlete životopisy. Odpoledne si nechte pro vlastní rozvoj. Nenadálý dostatek volného času berte jako výhodu a šanci dohnat letité resty. Jak dlouho jste si říkali, že si zdokonalíte angličtinu, jakmile k tomu bude příležitost? Teď ta správná chvíle nastala.... Oprašte učebnice a dál se vzdělávejte. V ideálním případě se přihlaste do nějakého skupinového kurzu. Neztratítekontakt s lidmi, ale také je tu možnost, že se na kurzu seznámíte s někým, kdo by mohl vědět o nějakém volném místě. Dobrá znalost angličtiny je pro spoustu firem nutností a jejím studiem se výrazně zvýší vaše šance na novou práci.

Rekvalifikační kurzy zvýší vaši hodnotu na trhu práce

Další variantou, jak zvýšit šance na úspěch, jsou rekvalifikační kurzy. Pokud vás vaše dosavadní práce nebavila a nebo není na trhu práce o váš obor zájem, zkuste změnu. Zeptejte se na Úřadě práce na možnosti rekvalifikace. Pokud se do rekvalifikačního kurzu přihlásíte prostřednictvím úřadu, ušetříte nemalou částku za jeho absolvování.

Návštěva pracovní agentury může přinést okamžitý výsledek

Při hledání práce využijte opravdu všechny možnosti, proto navštivte i agentury nabízející zprostředkování zaměstnání. Pracovní agentury dnes sídlí v každém větším městě a prostřednictvím těchto agentur vyhledává nové zaměstnance spousta zejména větších firem. Pravděpodobnost, že zde najdete vhodné místo, je tak relativně vysoká.

Zkuste si najít alespoň dočasnou brigádu

Nejdůležitější samozřejmě je, abyste si našli brzo stálé zaměstnání. Pokud jste však bez práce, poohlédněte se po nabídce krátkodobých zaměstnání. Díky brigádě přinesete alespoň nějaké peníze do rodinného rozpočtu a vaše úspory vám déle vydrží. Navíc se naučíte něco nového a nikde není napsáno, že byste nemohli nového šéfa zaujmout natolik, aby vám nabídnul stálé místo. A kdyby nic jiného, můžete tak načerpat nové zkušenosti které třeba využijete ve svém dalším zaměstnání.

Hlavně nepropadat panice, najít si nové zaměstnání může nějakou dobu trvat

Může se stát, že rozešlete desítky životopisů a reakce ze strany potenciálních zaměstnavatelů bude skoro nulová. Spousta firem se ozve jen vhodným uchazečům a ostatním zájemcům na jejich email s životopisem neodpoví. Pokud také vaše emailová schránka zeje prázdnotou, nezoufejte. Jednou se ta smůla prolomí a vy zase budete ráno nadávat, že musíte vstávat do práce.