Co je to leasing a jak funguje

Co je to leasing a jak funguje
Ilustrační foto | Zdroj: 

Občas se stane, že nutně potřebujete koupit nějakou věc, ale právě vás trápí nedostatek vlastních financí. Řešením může být v některých případech leasing.

Leasing je ve své podstatě velmi podobný úvěru. Na vybranou věc si půjčíte peníze, ty pak budete včetně úroků formou pravidelných splátek splácet. Zásadní rozdíl mezi leasingem a bankovním úvěrem ale existuje. Pokud věc koupíte na úvěr, jste jejím novým majitelem vy, pokud však koupi budete financovat prostřednictvím leasingu je jejím majitelem až do úplného splacení leasingová společnost.

Nejčastěji se s leasingem setkáte u koupi automobilu, ale využít ho můžete i pro nákup jiných věcí. Leasingem často řeší koupi podnikatelé, kteří potřebují například nové stavební, zemědělské stroje, výpočetní techniku nebo třeba výrobní linku.

Finanční nebo operativní leasing?

Existují dva druhy leasingu – finanční a operativní leasing. Účelem finančního leasingu je poskytnout zájemci finance na koupi věci. Pokud koupíte věc na finanční leasing, veškerá starost o její údržbu a ostaní věci (například pojištění) leží na vašich bedrech. Jakmile zaplatíte poslední splátku, máte právo věc za předem stanovenou věc odkoupit. Zpravidla se jedná o korunovou položku. Pak se předmět konečně stává váš.

Operativní leasing je naproti tomu pouhým pronájmem. Je určen těm, kteří věc nechtějí koupit, ale pouze si ji pronajmout. Všechny starosti spojené s využíváním předmětu tak má na starosti ten, kdo věc pronajímá. Jakmile operativní leasing skončí, věc je vyměněna za novou. Pokud samozřejmě máte o leasing dále zájem. Operativní leasing je podstatně dražší než finanční leasing a v praxi bývá využíván zejména většími firmami.

Leasing je většinou dostupnější než běžné bankovní úvěry

Leasing má většinou mírnější podmínky pro získání než úvěr. Na rozdíl od úvěru nemusíte hledat ručitele a často ani dokládat výši příjmu a jeho vyřízení díky menší administrativě zabere méně času.

Pro finanční instituci je leasing méně rizikový a v případě problémů se splácením se věřitel snadněji ke své věci dostane, protože si de facto bere jen to, co je jeho.

Drobnou nevýhodou leasingu je zpravidla nutnost mít nějaký vlastní kapitál a složit akontaci, která se pohybuje většinou kolem 30 % ceny zboží. V poslední době ale leasingové společnosti vycházejí svým klientům vstříc a často nutnost složit akontaci odpadá. Akontace se navíc týká jen finančního leasingu, u operativního se s ní nesetkáte.

Předčasná výpověď leasingu je vždy značně nevýhodná

Problém může nastat, pokud se rozhodnete, že chcete věc, zakoupenou na finanční leasing, doplatit předčasně. Většina leasingových společností si za předčasné splacení naúčtuje nemalé poplatky, takže na předčasném ukončení neušetříte. Také musíte počítat s tím, že nákup na leasing oproti platbě v hotovosti vyjde dráž a vy zaplatíte často nemalou částku za úroky. Ale pokud nemáte momentálně dostatek financí na zaplacení celé kupní částky, je využití leasingu jednou z nejvhodnějších možností, jak daný předmět pořídit.