Jak napsat motivační dopis

Jak napsat motivační dopis
Ilustrační foto | Zdroj: 

Motivační dopis je důležitou součástí každé žádosti o zaměstnání a v současnosti je již vyžadován od naprosté zaměstnavatelů. Napsat dobrý motivační dopis vám zabere pouze několik minut, a získat díky němu můžete skutečně mnoho - v některých případech spolu s životopisem vám již dopředu zajistí první pozici v řadě uchazečů o zaměstnání u vašeho zvoleného zaměstnavatele.

Vzor motivačního dopisu si také můžete prohlédnout nebo stáhnout na konci tohoto článku.

V motivačním dopisu můžete vyjádřit vše, na co není v životopisu místo

Motivační dopis slouží jako průvodní dopis k žádosti o zaměstnání a spolu se životopisem tvoří často jedinou možnost, jak oslovit potenciálního zaměstnavatele a dosáhnout tak pozvání k přijímacímu pohovoru. Špatně napsaný motivační dopis totiž může zapříčit, že už dopředu zcela ztratíte šance na úspěch, ačkoliv byste třeba podle životopisu měli všechny předpoklady pro získání zaměstnání.

Buďte přesní a struční

Váš motivační dopis by měl personalistovi či zaměstnavateli, u kterého se ucházíte o práci a ke kterému se váš motivační dopis dostane, přehledným a stručným způsobem sdělit, o jakou práci se ucházíte (buďte přesní - uveďte doslovný název pracovní pozice, případně i číslo zveřejněného inzerátu, na základě kterého se o práci ucházíte, apod.), proč právě o ni a také proč si myslíte, že právě vy jste ten nejvhodnější kandidát pro danou pracovní pozici.

Co uvádět v motivačním dopisu

Dále by měl každý motivační dopis obsahovat stručné informace, proč jste si vybrali právě tuto konkrétní firmu či profesi. V motivačním dopise popište krátce, ale výstižně své povahové předpoklady pro danou profesi. Vzdělání nemusíte uvádět, na to je prostor právě v přiloženém životopise - obecně se tedy vyhněte opakování údajů, které už uvádíte v životopisu. Motivační dopis musí zejména ukázat, jak už jeho název sám napovídá, váš skutečný zájem o nabízenou práci. Raději se však vyhněte všem superlativům a dejte najevo, že jste připraveni podstoupit přijímací pohovor, abyste se mohli předvést. Nezapomeňte také na vhodné oslovení, neboť i motivační dopis je pořád dopis.

Pozor na gramatiku a správnou stylistiku

Po napsání si nezapomeňte zkontrolovat gramatické chyby - jedna malá hrubka vám snad ještě může uniknout, ale bude-li jich dopis obsahovat více, může to definitivně pohřbít vaše naděje na získání požadovaného místa. Nejste-li si dostatečně jisti svou znalostí gramatiky, raději někoho vhodného ze svého okolí požádejte o kontrolu nebo v případě, že dopis píšete na počítači, využijte funkce kontroly chyb u textového editoru.

Motivační dopis je stejně jako životopis jen a jen vaší vizitkou, a podle toho se na vás také bude váš budoucí potenciální zaměstnavatel dívat. Je známou praxí, že dobře napsaný motivační dopis a životopis vás může dostat k vašemu vysněnému zaměstnání. Dívejte se proto na motivační dopis jako na prostředek ke svému úspěchu.

Nyní se již můžete podívat jak takový motivační dopis vypadá, nebo si rovnou stáhnout celý vzor:

PřílohaVelikost
Microsoft Office document icon Motivacni dopis - vzor.doc27 KB