Jak si v zaměstnání říci o vyšší plat

Jak si v zaměstnání říci o vyšší plat
Ilustrační foto | Zdroj: 

Nejběžnější praxí u mnoha firem v dnešní době je také to, že vám zaměstnavatel nezvedne plat sám od sebe, ale o zvýšení platu si musíte říct sami. Možná si právě říkáte, že líná pusa je holé neštěstí a že to prostě zkusíte. Rozhodně však není od škody se na rozhovor s nadřízeným nejprve trochu připravit.

Zvažte svoje možnosti a udělejte si průzkum situace

Dříve než zaklepete na dveře šéfovy kanceláře, zvažte svoje šance na úspěch. Pokud máte pocit, že si nadřízený vaší práce dostatečně necení, nejprve si zmapujte situaci jinde. Vůbec neuškodí, když si nejdříve zjistíte, kolik byste za stejnou práci dostali v jiné firmě a jestli by o vás jiný zaměstnavatel vůbec měl zájem.

Jestli jste přesvědčeni, že by si vás jinde vážili více a vy jste tím pádem pro svého současného zaměstnavatele nenahraditelný, můžete zkusit o zvýšení platu požádat. Každý člověk na trhu práce má svou „hodnotu“ a váš šéf si je toho nejspíše dobře vědom.

Zvlášť, když ve firmě pracujete delší dobu, máte poměrně vysokou šanci na úspěch. Pro každého zaměstnavatele je lepší udržet si stálého zaměstnance, který již o firmě něco ví, než neustále zaučovat někoho nového.

Předem si připravte pádné argumenty na možné nepříjemné otázky

Když půjdete za vedoucím a řeknete si o vyšší plat, dost možná se setkáte s otázkou „Proč?“

Prezentujte se v co nejlepším světle, připomeňte šéfovi všechny své pracovní úspěchy, kterých jste v poseldní době dosáhli. Zmiňte také odpracované hodiny navíc a nezapomeňte ani na kurzy, které jste v poslední době absolvovali a které zvyšují vaši hodnotu na trhu práce. Sami se předem zamyslete a odpovězte si na otázky, proč si vyšší plat zasloužíte. Počítejte také s tím, že si své argumenty budete muset dobře obhájit. I když na zvýšení platu možná nedosáhnete ani po takovém rozhovoru, určitě budou vaše argumenty šéfovi ještě nějakou dobu vrtat hlavou a možné své rozhodnutí později přehodnotí. Důležité v těchto případech je, abyste ani po neúspěšném rozhovoru nepolevovali ve svém pracovním úsilí a dál se snažili dělat svou práci co nejlépe - v tomto období váš výkon totiž určitě bude sledován více než kdy dříve.

Špatné načasování může vaši snahu o zvýšení platu hned od počátku odsoudit k neúspěchu

Jestliže si chcete finančně polepšit, musíte si samozřejmě celou akci správně načasovat. Tento fakt byste neměli podcenit. Přijít za šéfem a žádat o vyšší plat, asi nebude mít zrovna smysl, jestliže polovina vaší firmy právě vyhořela. Vaše žádost o peníze by měla přijít nejlépe v době, kdy se pracovně daří vám i celé firmě.

Celý rozhovor veďte s rozmyslem a postupujte takticky. Svými argumenty se snažte zaměstanavatele přesvědčit o svých kvalitách. Není dobré začít rozhovor hned větou, že chcete vyšší plat. Nejprve raději vyjmenujte své důvody, proč si vyšší mzdu zasloužíte.

O zvýšení platu si také neříkejte v době, kdy si nejste jisti svými pracovními výkony. Pokud s vaší prací nebude nadřízený spokojený, pravděpodobně místo vyšší mzdy sklidíte větší kritiku.

Na druhou stranu, když přijdete za šéfem se žádostí o vyšší plat, nemáte celkem co zkazit. V horším případě se dozvíte, že vám plat nikdo nezvýší. A zároveň byste se měli od šéfa dozvědět proč. Třeba zjistíte, že váš šéf má vůči vaší práci jisté výhrady a to pro vás může být motivací pro další práci.

S žádostí o vyšší plat za šéfem určitě nechoďte ve zkušební době a víckrát než jednou do roka. Stejně tak mu nemávejte výpovědí před obličejem v naději, že se zalekne. Lehce by se mohlo stát, že vašemu „přání“ vyhoví, vaši výpověď přijme a vám pak nezbyde než si hledat novou práci.