Jak zabezpečit dům nebo byt před odjezdem na dovolenou

Jak zabezpečit dům nebo byt před odjezdem na dovolenou
Ilustrační foto | Zdroj: 

V době vaší déle trvající nepřítomnosti se může váš dům nebo byt stát lákavým terčem lupičů, a proto je vhodné ještě před odjezdem myslet na to, jak jej před nezvanými hosty co nejlépe zabezpečit. Nemusíte mít zrovna kvalitní bezpečnostní dveře ani drahé alarmy připojené na bezpečnostní agentury, abyste účinně ochránili váš dům nebo byt a minimalizovali rizika spojená s vykradením nebo poškozením vašeho majetku.

Pravidelné vybírání poštovní schránky je základní prevencí jak nedat signál zlodějům že váš byt nebo dům je prázdný

Když odjedete na dovolenou, většinou pověříte někoho ze svých blízkých, aby se u vás sem tam zastavil a pozaléval květiny, případně nakrmil vašeho zvířecího mazlíčka, který musel zůstat doma. Je tak dobré tuto osobu pověřit ještě několika dalšími jednoduchými úkoly, aby váš opuštěný příbytek budil pro náhodného pozorovatele dojem trvale obývaného objektu.

Přeplněná poštovní schránka letáky a jinou korespondencí je jasným signálem pro každého potenciálního zloděje, že majitel schránky se delší dobu nezdržuje doma. Pravidelné, nejlépe každodenní, vybíraní poštovní schránky sousedem nebo vašimi blízkými by proto mělo působit jako účinná prevence při zabezpečení vašeho bytu nebo domu v době vaší nepřítomnosti. Stejně tak svého známého požádejte, aby vám při každé návštěvě jinak přetočil žaluzie či poupravil závěsy v okně. Je to sice zdánlivá maličkost, ale o to více je účinná. „Profesionální“ lupiči si totiž právě takových detailů bedlivě všímají.

Zabezpečení domu pomocí GSM alarmů můžete využít i jen krátkodobě

- nechcete-li investovat do pořízení napevno zabudovaného zabezpečovacího systému s napojením na bezpečnostní službu, řešením pro vás může být využití mobilních sad, které většinou obsahují jedno až dvě pohybová čidla, vysílací ústřednu a jednoduchou kódovou klávesnici nebo ovladač. Celá sada je propojena pomocí bezdrátového signálu a sami si ji můžete během několika minut nainstalovat, kam potřebujete. V případě narušení objektu zachytí čidla pohyb a na předem zvolené telefonní číslo zašlou upozornění o poplachu a vy nebo vaši blízcí doma tak budete okamžitě vědět, že se v domě něco děje. Některá čidla také umí po zachycení pohybu automaticky vyfotografovat sérii snímků, na nichž zachytí případného pachatele, a tyto snímky pak buď uloží do své paměti, nebo je odešlou jako MMS zprávu. Tyto bezpečnostní GSM sety stojí ve specializovaných obchodech od 3.000,- Kč.

Některé profesionální bezpečnostní agentury také nabízejí možnost umístění výkonného mobilního zařízení do vašeho bytu nebo domu na omezenou dobu, třeba i jen na několik dní. Během této doby bude objekt připojen na pult centrální ochrany a v případě vyslání poplašného signálu bude váš objekt důkladně zkontrolován výjezdovou hlídkou bezpečnostní agentury.

Světla na časový spínač vytvářejí věrnou iluzi neustále obydleného objektu

- časový spínač je velmi účinný pomocník, který vám zajistí pravidelné rozsvěcování či zhasínání světel nebo spouštění jiných elektrospotřebičů (např. rádia či televize) v předem nastavitelných časech, čímž se pro náhodného pozorovatele z ulice vytvoří zdání, že byt je aktivně obýván. Jednoduchý časový spínač, na kterém můžete nastavit i více intervalů spouštění během dne, dostanete koupit už za cenu okolo 100,- Kč. U dražších digitálních modelů si pak dokonce můžete nastavit intervaly spouštění pro každý den zvlášť.

Informační embargo je důležité zejména na sociálních sítích

- jakkoli se vám to může na první pohled zdát nepravděpodobné, tak velmi často je to právě majitel bytu nebo domu chystající se k odjezdu na dovolenou, který poskytuje přesné a užitečné informace všem zlodějům a podvodníkům o době své nepřítomnosti a vlastně jim tak bezděčně vystavuje pozvánku k návštěvě. Stačí se svým odjezdem pochlubit na některé ze sociálních sítí a už o vašem prázdném domě či bytě bude vědět desítky až stovky lidí. Ač to můžou být všechno vaši dobří známí, nikdy nevíte, před kým dalším se ještě o vaší nepřítomnosti třeba jen bezděčně zmíní. Nejlepší je proto přesném termínu odjezdu i návratu informovat jen nezbytné minimum lidí.

Nezapomeňte také na ostatní rizika

Kromě zabezpečení bytu nebo domu před nezvanými návštěvníky se také vyplatí při odjezdu zatáhnout všechny kohoutky hlavního přívodu vody i plynu, pro případ nenadálé havárie. Stejně tak můžete vypnout všechny elektrické jističe s výjimkou okruhu, do kterého je zapojena lednice nebo lampy na světelný spínač.