Jazykové kurzy nebo program celoživotního vzdělávání - nebojte se zvýšit si pracovní kvalifikaci

Jazykové kurzy nebo program celoživotního vzdělávání
Ilustrační foto | Zdroj: 

Společnost se neustále vyvíjí a pokrok jde nezadržitelně kupředu. To platí i na trhu práce a málokdo dnes vystačí se znalostmi, které získal během školních studií. Konkurence je veliká a zaměstnavatelé kladou na lidi stále větší nároky a většina z nás se tak musí dále sebevzdělávat.

Jestliže právě hledáte práci, pravděpodobně jste si již všimli, že většina firem požaduje alespoň základní znalost jednoho cizího jazyka, a to zpravidla angličtiny. V dnešní době globalizace znalost angličtiny oceníte nejen v práci, ale třeba také na dovolené a nebo při každodenním brouzdání na internetu. Spousta zajímavých webových stránek je v angličtině a alespoň její základní znalost vám otevře dveře k novým možnostem. Pokud už nějaké základy máte a chcete si jen oprášit znalosti, můžete se na jazyk vrhnout doma sami. V knihkupectví jistě najdete učebnici pro samouky, která bude vyhovovat přesně vašim potřebám.

Jazykové kurzy vám mohou otevřít dveře do jiného světa

Návštěvu jazykových kurzů lze jen doporučit i z toho důvodu, že se seznámíte s novými lidmi, mohou se vám otevřít nové možnosti a v neposlední řadě také zvýšíte svou cenu na trhu práce. Jazykové školy jsou dnes v každém větším městě a díky zkušeným lektorům budete mít lepší zpětnou vazbu. Nemluvě o tom, že v jazykovém kurzu můžete porovnat své znalosti s ostatními, což může být velmi motivující. Některé jazykové kurzy také končí odbornou zkouškou z jazyka a certifikát potvrzující vaše znalosti se může vždycky hodit.

Cizí jazyk však nejlépe ovládnete, pokud vyrazíte za hranice. Na internetu najdete agentury, které vám zprostředkují výuku cizího jazyka v cizí zemi. Vyrazit můžete jen na týden, ale také na několik měsíců. Pracujete-li ve firmě se zahraniční účastí, zkuste se zeptat, jestli a za jakých podmínek byste mohli vycestovat a nějakou dobu pracovat v zahraniční pobočce vašeho zaměstnavatele.

Nejen jazykové kurzy jsou žádané, táhne také práce s počítačem nebo svářečské kurzy

Svou odbornou způsobilost si můžete zvýšit návštěvou také jiných kurzů, ne jen těch jazykových. Málo kdo se dneska obejde bez schopnosti ovládat počítače. Firmy, které poskytují počítačové kurzy najdete také téměř na každém rohu. Po absolvování některých kurzů můžete získat certifikát s mezinárodní platností. Práci s většinou programů, jako jsou například nejžádanější MS Word nebo Excellse můžete také naučit doma sami, stačí, když si pořídíte dobrou příručku, která se konkrétního programu týká. Pod odborným vedením ale budete postupovat rychleji a dobrý lektor vás také na rozdíl od příručky naučí jen to, co je pro praxi skutečně důležité.

Velmi oblíbené a mezi mnohými zaměstnavateli žádané jsou také například nejrůznější řemeslné kurzy, jako například svářečský kurz, kurz řízení vysokozdvižného vozíku, a jiné. Uchazeč o práci v daném oboru, který vlastní podobné osvědčený, je pak mezi ostatními značně zvýhodněn a s tím se pojí také odlišné finanční ohodnocení na rozdíl od méně kvalifikovaných spolupracovníků.

Program celoživotního vzdělávání - získat vysokoškolský titul můžete v jakémkoliv věku

Spousta lidí, kteří opustili již před časem školní budovy, se do nich po čase vrací. Není nic neobvyklého, že se dnešní čtyřicátníci vrací do školních lavic a doplňují si vzdělání. Většina škol pracujícím lidem vychází vstříc a v nabídce mají obory, které lze vystudovat dálkově. Dodělat si při zaměstnání můžete maturitu, ale také získat vysokoškolský titul.

Mezi lidmi panuje názor, že studim na vysoké škole při zaměstnání je finančně velmi nákladné a musíte zaplatit vysoké školné. To není tak docela pravda. Pokud se přihlásíte k řádnému kombinovanému nebo dálkovému studiu, povinnost platit školné vás pravděpodobně mine. Samozřejmě budete muset nějaké peníze investovat do nákupu skript, knih a jiných školních pomůcek. Výjimkou jsou kurzy celoživotního vzdělávání, které mnohé vysoké školy pořádají. Výuka je téměř shodná s kombinovaným nebo dálkovým studiem, ale většinou nemusíte dělat přijímací zkoušky. Na druhou stranu jsou tyto kurzy finančně poměrně náročné a za jeden semestr zaplatíte i několik desítek tisíc korun a absolvováním kurzu nezískáte akademický titul. Pokud však splníte všechny studijní povinnosti a kurz dokončíte, můžete si na většině škol bez větších problému školu dodělat a získat titul stejně jako řádní studenti.

Ve výsledku tak příliš nezáleží na tom, jestli se přihlásíte do nějakého krátkodobého odborného kurzu nebo zatnete zuby a dalších několik let bude večery věnovat cestě za vysokoškolským titulem. Sebevzdělávání je dobrou investicí do budoucna a nejen finanční. Vyšší kvalifikace vám nejen přinese nové možnosti, ale tím, že budete muset překonávat překážky spojené se studiem, se určitě něco nového dozvíte i sami o sobě. A i kdyby jste nově zísakné zkušenosti nikdy nevyužili, budete sebevědomější a hrdí sami na sebe, že jste zvládli vytyčený cíl.