Je výhodnější založení společnosti nebo nákup ready made?

Je výhodnější založení společnosti nebo nákup ready made
Ilustrační foto | Zdroj: 

Přechod z OSVČ na právnickou osobu, nejčastěji s.r.o., je jedním z kroků, které se většině živnostníků opravdu vyplatí. Velkou řadu z nich ale odradí administrativa, která je se založením společnosti a převodu OSVČ na tuto společnost spojena.

V dnešní době naštěstí veškeré administrativní záležitosti můžete přenechat externí firmě. Ty navíc nabízí hned dvě možnosti, jak začít s podnikáním jako právnická osoba. První je obyčejné založení společnosti na míru, druhou pak nákup tzv. ready made společnosti.

Založení firmy s.r.o. prostřednictvím specializované společnosti trvá zpravidla osm až deset pracovních dnů. Během nich budou provedeny všechny administrativní náležitosti včetně zápisu do obchodního rejstříku. Cena založení firmy s.r.o. takzvaně na míru činí přibližně 20 000 Kč. Kromě této částky je však nutné také počítat s nutností složit základní kapitál ve výši 200 000 Kč na Váš podnikatelský bankovní účet.

Ready made s.r.o. jsou k začínajícím podnikatelům o mnoho přívětivější. Jedná se totiž již o předzaloženou společnost, která je zapsána v obchodním rejstříku a základní kapitál má již splacen. Jejím nákupem navíc získáte možnost podnikat již do 24 hodin od podání první žádosti o koupi.

Samozřejmě, že nákup takovéto společnosti je bezpečný. Spolu s dokumenty totiž dostanete i potvrzení, že tato firma nemá žádnou podnikatelskou ani obchodní historii a závazky. Cena ready made s.r.o. je samozřejmě o něco vyšší, než pouhé založení firmy. Zpravidla se jedná o částku kolem 25 000 Kč. Velkou výhodou ale je, že tato částka je konečná, protože základní kapitál, jak již bylo řečeno, byl již složen.

Odpověď na otázku, jakou z těchto dvou možností tak záleží samozřejmě na konkrétní situaci živnostníka. Pro ty, kteří nemají žádné specifické požadavky na zakládané s.r.o. nebo nedisponují dostatečným množstvím peněz na složení základního kapitálu, je ale volba ready made společnosti jednoznačně výhodnější.

-PR-