Tipy na letní brigády

Tipy na letní brigády
Ilustrační foto | Zdroj: 

Přicházející letní dny sebou také přináší také zvýšenou nabídku na poli různých brigád a sezonních prací nejen pro studenty. V tomto článku najdete několik tipů, kde se s počátkem jara a léta otevírají možnosti pro nejrůznější brigády a přivýdělky. Máte-li o některé z nich zájem, rozhodně byste neměli váhat - čím dříve se přihlásíte, tím větší je pravděpodobnost, že danou práci na léto skutečně dostanete...

Práce v zahradnictví

- téměř každé zahradnictví nebo zahradní firma potřebuje s nástupem jara a léta pomocnou sílu pro úpravy a realizaci zahrad svých klientů. Tato práce je vhodná prakticky pro kohokoliv, kdo se nebojí vozit v kolečkách hlínu, nosit pytle s hnojivem nebo zalévat velké plochy zahrad. Jde o poměrně pohodovou práci na sluníčku a čerstvém vzduchu, takže určitě doporučujeme oběhnout pár zahradnictví a poptat se. Velkou výhodou je také možnost si většinou sami volně zvolit, jaké dny v měsíci budete pracovat.

Bary, zahrádky

- prakticky každý bar, kavárna nebo hospoda už má na léto otevřeno své vlastní venkovní posezení, což sebou přináší také potřebu většího počtu zaměstnanců na jeho obsluhu. Většinou se tato potřeba řeší právě najímáním brigádníků nebo žáků z odborných učilišť, pro které se tato práce může stát zdrojem velmi dobrých příjmů, započítáme-li k základnímu platu i nezanedbatelné částky ze spropitného. Nevýhodou můžou být občas nepříjemní opilci, se kterými se budete často setkávat, po čase si ale určitě zvyknete.

Pořadatelská služba

- každé léto se koná velká spousta nejrůznějších kulturních, společenských a zábavních akcí, festivalů, soutěží a podobně. Zejména akce většího typu vyžadují poměrně rozsáhlé zajištění ze strany pořadatelské služby, mnohdy i v počtu několika desítek až stovek lidí. Zjistěte si, jaké akce se konají přes léto ve vašem kraji, najděte si kontakt na hlavního pořadatele a nebojte se zeptat, jak bude pořadatelská služba realizována a zda byste se na ní mohli podílet.

Ostraha

- v létě zaznamenávají bezpečnostní agentury zvýšenou poptávku po ostraze různých stavenišť, velkých průmyslových objektů nebo i nárazových akcí jako třeba hlídání přes noc například technického zázemí pro již zmiňované různé festivaly, soutěže, závody, zábavné akce nebo kulturní akce a podobně. Jestliže vám nevadí celou noc nespát a strávit ji prakticky na jednom místě, pak zkuste oslovit některé bezpečností agentury – zejména ty menší nemají dostatek vlastních lidí pro zajištění takových nárazových akcí, a tak velmi rádi sáhnou po spolehlivých brigádnících.

Prodávání ve stáncích na festivalech a slavnostech

- opět další příležitost, jak využít letních festivalů a jiných kulturních událostí k přivýdělku. Na podobných akcích se vždycky také vyskytuje velké množství nejrůznějších stánků s občerstvením, grilovanými specialitami, nebo třeba jen s točeným pivem. Nevýhodou je, že většinou jsou místa prodejců v takových stáncích již dlouho dopředu obsazena zejména rodinnými příslušníky majitelů, nicméně za zkoušku nic nedáte – zkuste tedy vyzjistit, jaké firmy budou mít na dané akci své zastoupení a nabídněte jim svou pomoc.

Ankety, průzkumy na ulici

- léto sebou také přináší zvýšený výskyt různých pouličních anket a průzkumů. Existují speciální pracovní agentury, u kterých se stačí zaregistrovat a pak už jen čekat, až vás ona agentura osloví přímo s nabídkou práce ve vašem městě či kraji. Jde o práci vhodnou zejména pro mladší ročníky, výše výdělku bývá proměnlivá, pokud jste však komunikativní typ a nevadí vám celodenní postávání na ulici, pak by tato práce pro vás mohla být ta pravá.

Taxislužba

- snad každá taxislužba zaznamenává přes léto zvýšenou poptávku po svých službách. Především díky prázdninám se dramaticky zvyšuje počet mladých lidí, kteří tráví večery na zábavách a večírcích, spousta lidí se nechává taxíky odvézt na letiště při odjezdu na dovolenou a podobně. Někteří provozovatelé taxislužeb tak často najímají na léto brigádníky pro posílení služeb svých běžných zaměstnanců. Jste-li dobrý řidič, zkuste některé oslovit a uvidíte, možná se z toho vyvine jen víkendová brigáda ale za to třeba po celý rok.

Průvodcovství na památkových objektech

- jde o velice lukrativní a nadmíru zajímavou formu přivýdělku, nevýhodou však je obrovský zájem a omezený počet pracovních míst. Jsou zde také zvýšené nároky na kvalifikaci pracovníků – je téměř nutností, abyste dobře ovládali alespoň jeden světový jazyk a byli schopní se naučit poměrně velké množství textu a dat prakticky nazpaměť. Pokud o takové práci uvažujete, tento rok už to nejspíš nestihnete - většinou totiž je potřeba, abyste se přihlásili již na podzim, nejčastěji stačí oslovit přímo správu daného hradu či zámku, a tam vám již podají další informace.

Zemědělství

- jde o práci zejména pro ty, kterým nevadí stereotypní a někdy i docela namáhavá práce – výdělky bývají různé, od podprůměrných až po velmi dobré, záleží jakou konkrétní práci dostanete. Může jít například o sbírání jahod, kukuřice, práce v ovocných sadech nebo ve sklenících... Výhodou je, že by neměl být problém takovou práci sehnat i poměrně na poslední chvíli.

Bazény, koupaliště

- jak se otevírají nejrůznější koupaliště a venkovní bazény, je potřeba na jejich chod zajistit spoustu funkcí, které jsou jinak po zbytek roku nevyužity. Jde zejména o prodej lístků na pokladně, úklidové práce nebo třeba i bezpečnostní dozor – plavčíci. Na pozici plavčíka ale musíte absolvovat příslušný kurz a to většinou už dopředu a na vlastní náklady, výhoda je, že s tímto kurzem už pak máte zajištěnou práci prakticky na každé léto.

Rychlé občerstvení

- u nejrůznějších přírodních koupališť, cyklostezek nebo frekventovaných turistických tras vzniká stále více mobilních stánků s rychlým občerstvením. Obsluhou většinou bývá přímo majitel, někdy ale tyto stánky patří například majitelům blízké hospůdky a ti pak velmi rádi zaměstnají schopné brigádníky na obsluhu do těchto improvizovaných provozoven.

Úklidové práce

- nejlepší možností je oslovit přímo specializované úklidové firmy a agentury, které s vámi dohodnou podmínky a místo práce. Může o úklid nejen v domácnostech nebo firmách, ale také opět po již zmíněných kulturních nebo sportovních akcích a událostech, kterých se koná každé léto nespočet.

Práce na stavbách

- práce na stavbách je vhodná samozřejmě zejména pro muže, kteří se nebojí pracovat. Jako brigádníci totiž musíte počítat s tím, že na vás zbude ta nejtěžší a nejnevděčnější práce na stavbě. Platy však bývají poměrně vysoké a není vyloučeno, že vám stavební firma nabídne i práci na hlavní pracovní poměr.