Razantní změny penzijního připojištění v roce 2012

Razantní změny penzijního připojištění v roce 2012
Ilustrační foto | Zdroj: 

Rok 2012 je bezesporu tím nejrevolučnějším v oblasti penzijního připojištění i důchodového systému obecně. Penzijní připojištění změnou prochází na etapy – první proběhla už na konci února, další nás čeká na konci listopadu.

Změna fondu už není možná

Penzijní fondy donedávna získávaly nové klienty i tím, že je přebíraly jiným penzijním fondům. Na tom není nic špatného, ale v souvislosti s budoucí transformací fondů došlo ke zrušení této možnosti. Naposledy mohli účastníci penzijního připojištění přejít k jinému fondu v únoru 2012. V současné době však stále existuje možnost sjednat si penzijní připojištění nové a to až do konce listopadu 2012 – po tomto datu už nebude existovat možnost, jak si sjednat penzijní připojištění za stávajících podmínek.

Druhé kolo změn v prosinci 2012

Velké změny čekajípenzijní připojištění v roce 2012 ještě na konci listopadu, respektive se začátkem prosince. A to už půjde o změny opravdu razantní. První je spíše kosmetická – penzijní fondy se změní na penzijní společnosti. Ty budou nově spravovat dva druhy fondů – transformované a účastnické. Pokračovatelem stávajícího penzijního připojištění budou fondy transformované, které budou věrny jejich odkazu – budou garantovat nezáporné zhodnocení a velmi opatrnou a konzervativní formu investování, zejména do českých státních dluhopisů.

Zato účastnické fondy poskytnou klientům velkou porci svobody – budou si moci zvolit, zda chtějí své peníze investovat bezpečně (konzervativní strategie), s rizikem (dynamická strategie), nebo něco mezi (vyvážená strategie). Setkáváme se tedy s podobným systémem, který známe u podílových fondů a investičních životních pojištění. Pokud se ale fondům nebude dařit, což se určitě občas stane například z důvodu chybně zvoleného investičního portfolia, odnesou to i klienti, jejichž úspory mohou být znehodnocovány.

V roce 2013 i nová výše příspěvků

Poslední velkou změnou je nastavení nových hranic pro získání státního příspěvku. Nově nebude stačit, když účastník přispívá 100 Kč měsíčně. Na státní příspěvek bude mít nárok až od 300Kč příspěvku. Maximální výška příspěvku se ale zvedne a to až na 230 Kč měsíčně a to pro účastníky, kteří si v transformovaném, nebo účastnickém fondu spoří alespoň 1000 Kč měsíčně.

Pro detaily o penzijním připojištění před reformou i po ní navštivte ipenze.cz

-PR-