Refinancováním hypotéky můžete ušetřit až tisíce korun měsíčně

Refinancováním hypotéky můžete ušetřit až tisíce korun měsíčně
Ilustrační foto | Zdroj: 

Hypoteční úvěr je dlouhodobě nejrozšířenějším způsobem financování nákupu nových i starších nemovitostí. Podle statistik ministerstva pro místní rozvoj poskytly banky minulý rok občanům 71.088 hypotečních úvěrů v celkové výši téměř 119 miliard Kč. Průměrná výše hypotečního úvěru tak byla 1,7 milionu Kč. Těmto výsledkům nahrává také fakt, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů se v průběhu minulého roku až do současnosti dostaly na své historické minimum, a tak lze dnes pořídit hypotéku s úrokem již okolo tří procent. Tato situace však nahrává také všem, kteří již hypoteční úvěr nějakou dobu splácejí a uvažují o přeúvěrování hypotéky za lepších podmínek.

Refinancování hypotéky je totiž nejvýhodnější právě v době, kdy vám u stávající hypotéky končí fixace úrokové sazby – v tomto případě můžete přejít se svou hypotékou k jinému bankovnímu ústavu bez zaplacení vysokých poplatků, které se jinak k předčasnému splacení nebo převedení hypotéky vztahují. Vhodně zvolená hypotéka může domácnosti ušetřit až několik tisíc korun měsíčně, samotný proces refinancování přitom pro spotřebitele nepředstavuje žádnou složitou administrativu.

Podle odhadů by v letošním roce měla skončit fixace úrokové sazby u téměř 40 tisíc hypoték, přičemž více než polovina z nich je dosud zatížena úrokovou sazbou větší než 5%.

Je však třeba si pohlídat vypršení fixace úrokové sazby – banky totiž v současné době nemají žádnou povinnost informovat spotřebitele o blížícím se konci fixačního období, ačkoliv zpravidla tak činí 20 až 30 dní předem. Tato doba však již nemusí na celý proces převedení hypotéky stačit, proto se vláda v minulých dnech začala zabývat změnou zákona, který přinese bankám povinnost informovat spotřebitele alespoň dva měsíce před koncem fixace úrokové sazby u hypotečního úvěru.

Ke snadnému výpočtu splátky úvěru vám také může posloužit hypoteční kalkulačka, pomocí které snadno zjistíte výši splátek a úroku při zvolené délce splácení a době úrokové fixace.

-PR-