Vedení účetnictví externí firmou

Vedení účetnictví externí firmou
Ilustrační foto | Zdroj: 

Vedení účetnictví je nepříjemnou povinností, kterou musí provádět každý živnostník či firma. Řešit tuto nutnost lze hned několika metodami, ne všechny se ale hodí pro menší či středně veliké společnosti.

U opravdu drobných živnostníků je nejčastějším způsobem vedení účetnictví „na koleně“, tedy úplně samostatně vlastními silami. Toto řešení však s přibývajícím množstvím zaměstnanců a zakázek pozbývá na účinnosti a hlavně správnosti. Na druhou stranu najmout si vlastního zaměstnance – účetního, který bude všechny potřebné úkony provádět je pro mnoho živnostníků finančně neúnosné.

Řešením by na tomto místě bylo volit něco mezi oběma možnostmi, tedy mít někoho, kdo účetnictví kvalitně a zodpovědně povede, ale nebude stát tolik jako plnohodnotný zaměstnanec. Právě tuto možnost najdete pod názvem externí účetnictví nebo vedení účetnictví online.

Princip je jednoduchý. V podstatě se jedná pouze o najmutí externí firmy, která bude Vaše účetnictví spravovat. Díky internetu budete mít svá data kdykoliv k dispozici, stejně tak jako možnost komunikace s účetním. Výhodou tohoto řešení je pak také odbornost pracovníků, kteří se o Vaše účetnictví starají a mají čas neustále sledovat legislativní změny, jež ihned aplikují. Nezanedbatelným plusem je pak ale také cena. Právě ta je pro většinu živnostníků a středních firem opravdu klíčovou položkou.

Kolik stojí vedení účetnictví online?

Ceník účetních prací, které specializované firmy nabízí, je ve všech případech rozdělen na jednotlivé formy podnikání, podle nichž lze účetnictví vést.

Zmíníme-li orientačně paušální ceny vedení účetnictví, měsíčně vyjde plátce DPH požadující podvojné účetnictví najmutí externí firmy přibližně na 2 500 Kč (dle množství účetních řádků). Za jednoduchou daňovou evidenci pak u plátce DPH vydá přibližně 1 000 Kč. U neplátců DPH je situace ve vedení účetnictví jednodušší, tedy i ceny se pohybují níže, u podvojného účetnictví kolem 1 500 Kč měsíčně, u daňové evidence 800 Kč měsíčně.

Kromě těchto úkonů je u většiny účetních firem nutné doplácet za další účetní kroky, a to v řádu stovek korun. I s nimi je však cena vedení účetnictví stále nižší, než najmutí a zajištění pracovního místa vlastnímu zaměstnanci.

-PR-