Vybíráme účetní firmu. Jak poznáte, že je opravdu dobrá?

O výhodách využití outsourcingu v oblasti účetnictví už bylo napsáno tolik, že není potřeba tuto problematiku vícero rozebírat. Pokud např. vlastníte firmu se zaměstnanci, jste plátci DPH nebo třeba účtujete v cizích měnách, vždy je pro vás pohodlnější a hlavně v celkovém důsledku LEVNĚJŠÍ svěřit vedení účetnictví externí firmě. Jak ale vybrat opravdu dobrou? Účetních firem je na trhu jako máku a vy pro své podnikání přirozeně chcete jen tu nejlepší. Pojďme se proto společně podívat, na co se při výběru zaměřit.

Neplaťte za chyby druhých

Všichni jsme jen lidé a děláme chyby. Platí to i o zaměstnancích účetní firmy. Bez výjimky. Neexistuje ale jediný důvod, abyste za tyto chyby pykali vy. Každá seriózní firma, která se zabývá vedením a zpracováním účetnictví, by se měla přímo ve smlouvě o spolupráci zavázat k plné odpovědnosti za případnou způsobenou škodu. Pokud se firma k plné odpovědnosti hlásit nechce nebo si ji jakýmkoliv způsobem podmiňuje, dejte od ní ruce pryč. Hned za rohem čeká další – a s největší pravděpodobností také mnohem lepší.

Vaše data nesmí vidět nikdo jiný

Externí účetní firma nahlíží do nejcitlivějších firemních dokumentů, má dokonalý přehled o vašem hospodaření, pohledávkách i závazcích. Určitě se nechcete každý den strachovat, že se tyto informace dostanou na světlo světa, k vašim konkurentům nebo zákazníkům. Proto opět už v textu smlouvy vyžadujte záruku mlčenlivosti – zaručení absolutní diskrétnosti o všech zpracovávaných datech. A pokud na to firma nehodlá přistoupit, rozhodně se jí nepodřizujte.

Žádné skryté poplatky

Podnikatelská praxe v České republice bývá taková, že řada společností potenciálním klientům vyjmenuje všechny přínosy svých služeb, ale o poplatcích za tyto služby často mlží. Hned na začátku spolupráce s externí účetní firmou proto vyžadujete přesný ceník a klidně se i opakovaně zeptejte, na kolik vás objednané služby ve výsledku přijdou. Transparentní a seriózní účetní firmy před vámi nemají co skrývat a jejich ceny jsou vždy konečné.

Příjemným bonusem může být i to, když účetní firma nabízí 24 hodinový online servis – nikdy nevíte, kdy se něco pokazí a vy budete potřebovat urychlenou nápravu nebo konzultaci. 100% odbornost by pak měla být naprostou samozřejmostí.

-PR-