Ztráta zaměstnání

Ztráta zaměstnání
Ilustrační foto | Zdroj: 

Náhlá ztráta zaměstnání může potkat kohokoliv a pro nikoho to jistě není příjemná záležitost. Zejména v případech, kdy jste prací pro svého - nyní už bývalého - zaměstnavatele strávili mnoho let a byli jste spokojenými zaměstnanci.

Základem je, že si propuštění nesmíte brát osobně - pokud jste nebyli propuštěni z nějakého vážného disciplinárního důvodu nebo vážnou chybou, kterou jste způsobili, nesmíte si klást vinu za to, co se stalo. A pokud už jste o práci přišli vlastní vinou, nevadí. Poučili jste se a víte na co si příště dávat pozor. Ztráta zaměstnání většinou nebývá tak hrozivá, jak se Vám možná vždycky zdálo.

Může to potkat každého

Náhlá ztráta zaměstnání může potkat kohokoliv a pro nikoho to jistě není příjemná záležitost. Zejména v případech, kdy jste prací pro svého - nyní už bývalého - zaměstnavatele strávili mnoho let a byli jste spokojenými zaměstnanci. Základem je, že si propuštění nesmíte brát osobně - pokud jste nebyli propuštěni z nějakého vážného disciplinárního důvodu nebo vážnou chybou, kterou jste způsobili, nesmíte si klást vinu za to, co se stalo. A pokud už jste o práci přišli vlastní vinou, nevadí. Poučili jste se a víte na co si příště dávat pozor. Ztráta zaměstnání většinou nebývá tak hrozivá, jak se Vám možná vždycky zdálo. V prvních chvílích Vás možná bude ovládat pocit rozhořčení, ublíženosti, křivdy nebo nedocenění, a tyto pocity později vystřídá palčivá otázka: co bude dál?

Přijít o zaměstnání může znamenat nový začátek

V tuto chvíli si musíte uvědomit, že každým koncem něco nového začíná a možná se Vám právě teď otevírají nové možnosti v životě. Je nesmysl zabývat se myšlenkami typu „takovou práci už neseženu“ nebo „kde bych dostával takový plat“. Proč by ne? Podařilo se Vám to jednou , může se to podařit znovu. A je dost možné, že obohacen zkušenostmi nyní najdete ještě lepší místo než jste kdy doufali. Důležité je nerezignovat, nezůstat nečinně doma a jednou za týden projít inzeráty v novinách.

Hledání nové práce se věnujte pravidelně každý den

Hledání práce je jako práce sama o sobě. Chcete-li si rychle najít nové místo, musíte této činnosti věnovat alespoň několik hodin denně. Noviny jsou samozřejmostí, hodně toho můžete také pořídit na internetu – existuje velké množství obrovských pracovních portálů s neustále aktualizovanou nabídkou, chce to jen trpělivě hledat v záplavě nevhodných inzerátů typů affiliate (spolupráce, většinou formou umístění odkazů na webové stránky, na něž pak uživatelé klikají a vy za to dostáváte malý poplatek) a podobných nabídek.

O ztrátě zaměstnání řekněte všem přátelům, často mohou vědět o potenciálním pracovním místě

Velmi dobré výsledky také přináší přímé oslovení všech svých známých a přátel. Nestyďte se za to, že jste přišli o práci. I kdyby sami o nějaké práci nevěděli, tak i oni mají zase další přátele, kterým Vás můžou doporučit. Dobré je také nespoléhat se pouze na nabídku firem, ale sami se aktivně nabízet vybraným společnostem. Zjistěte si, jaké firmy působí ve Vašem regionu, zavolejte tam nebo si na inernetu zjistěte kontakty na personální oddělení a pošlete jim (nejlépe formou motivačního e-mailu) svůj životopis. I když třeba zrovna nové zaměstnance nehledají, může je Váš životopis natolik přesvědčit, že pro Vás nějaké místo najdou nebo si Vás alespoň založí do databáze uchazečů a v případě uvolnění nějaké pracovní pozice nejprve osloví vhodné uchazeče z této databáze (pro firmy je to totiž mnohem levnější varianta než zadávání inzerátu do médií). Zapamatujte si tedy jediné: hlavně neztrácejte hlavu a pusťte se s chutí do hledání Vaší nové práce.