10 věcí, které byste měli prověřit, než koupíte byt či dům

Koupě bytu je velká událost, proto byste ji neměli uspěchat. Než podepíšete kupní smlouvu a uzavřete hypotéku, měli byste si nové bydlení pořádně proklepnout. To platí i pro nejbližší okolí. Jak to udělat co si ohlídat, vám poradí následující řádky.

Co se jednomu zamlouvá, jinému už nemusí. Určité trendy se na trhu s nemovitostmi však dají vypozorovat. Lidé se uchylují k pořizování bytů dále od centra velkých měst, kde se cena nových bytů mnohdy pohybuje daleko za hranicí 100 000 Kč za m².

Cena však není jediným faktorem, který byste měli zvažovat. Český statistický úřad sestavil soubor kritérií, podle kterých posuzoval kvalitu bydlení. Na tyto kritéria byste se měli před pořízením nového bydlení zaměřit: vlhkost bytu, tmavý byt, malý byt, hluk z domu, resp. ulice, znečištěné okolní prostředí, vandalství v bytě a kriminalita v okolí.

Vedle těchto subjektivních kritérií byste měli věnovat pozornost i některým dokumentům, které vám prozradí mnohé o lokalitě, kde chcete byt či dům kupovat.

Územní a regulační plán

Z územního a regulačního plánu se dozvíte, jaké záměry má obec s okolím vaší nemovitosti v horizontu několika let. Je tu uvedeno i to, jaké mají být budoucí prostorové parametry (výška okolní zástavby). Nahlédnout do nich můžete na obecních a stavebních úřadech.

Dopravní plány

Každý kraj sepisuje dokument, z kterého se dozvíte bližší informace o plánech v souvislosti s dopravním systémem a rozvojem infrastruktury, například informace o stavbě nových zastávek atp. Měli byste se podívat i na stránky Ředitelství silnic a dálnic, kde se dozvíte, jestli se bude poblíž vaší nemovitosti stavět dálnice.

Cenové mapy

Při nahlédnutí do cenových map zjistíte, jaké je průměrné tržní nájemné v bytech v různých obcích po celé ČR. Uděláte si tak lepší představu o cenové hladině, ve které se můžete pohybovat v případě, že se rozhodnete nemovitost pronajímat.

Povodňové mapy

Než koupíte nemovitost, ověřte si, že není v zátopové oblasti. S takovou nemovitostí byste mohli mít problémy při pojišťování. Pro váš klid stačí jen málo – zadat jeho adresu do povodňové mapy.

Informace o průmyslové výstavbě

Tyto informace jsou důležité kvůli tomu, že vám prozradí, jestli se budou v okolí stavět nové kancelářské budovy, fabriky, továrny nebo třeba sklady. V důsledku průmyslové výstavby totiž do oblasti může přibýt doprava, ale zároveň se může i zvýšit atraktivita oblasti.

Obvodovými zdmi však domov nekončí, pozornost byste měli věnovat i okolí, kde budete bydlet. Měli byste si proto ověřit i dalším věcem.

Těsné okolí domu

Projděte se po okolí a prohlédněte si okolní ulice, které sousedí s domem. Působí okolí bezpečně? Jaké obchody, restaurace a služby se nacházejí poblíž? Je v okolí hřiště, park?

Sousedé

Promluvte si se sousedy, většinou vám prozradí informace o minulosti i budoucnosti lokality, které vám žádná realitka nedá a ani nemůže.

Nejlepší je, když se s několika z nich dáte do řeči. Většinou se tak dostanete k informacím o minulosti i budoucnosti lokality, ke kterým byste se jinak těžko dostali.

Občanská vybavenost

Pokud byt kupujete pro sebe nebo se ho později chystáte dlouhodobě pronajímat, pohlídejte si, že je blízko vše, co je třeba. Důležitá je dostupnost škol, školek, zdravotnických zařízení a obchodů s potravinami.

Kvalita ovzduší

Prohlédněte si domy v okolí, jestli mají lidé otevřená okna, nebo větrají jen v případě krajní nouze? Smog, prašnost nebo zápach z nedaleké čističky odpadu mohou být nepříjemným překvapením.

Skutečná dopravní situaci

Nájezd na dálnici poblíž je výhodou, ale pozor na to, že by mohla být zdrojem nepříjemného hluku a kolon. Ověřte si také, že MHD jezdí častěji než jednou denně a že není pokaždé přeplněná. Ideální bude si vyzkoušet její funkčnost na vlastní kůži.

-PR-