Jak pomůže stavební spoření mladým lidem k vlastnímu bydlení
Podle nejnovějších studií zůstává polovina mladých lidí do 26 let po ukončení školy u rodičů. Po maturitě se vydávají do světa 2/5 vysokoškoláků. Bydlí na koleji nebo v pronájmu, jen 3 % mají vlastní nemovitost. Po ukončení studia se snaží většina osamostatnit, pronajímá si byt, nastěhuje se k partnerovi nebo uvažuje o pořízení vlastní nemovitosti. S tím souvisí i fakt, že stále více mladých lidí se zajímá o stavební spoření, hypotéky a úvěry.
Startovací bydlení
Výběr prvního bydlení pro mladé lidi se řídí finančními možnostmi konkrétních osob. Naštěstí jsou dnes dostupné různé varianty od společného bydlení s kamarády, přes domácnost s partnerem v pronajatém bytě, malometrážní byt pronajatý nebo koupený. Koupit si malou garsonku mohou většinou ti, kterým rodiče či prarodiče založili stavební spoření. Na hypotéku většinou ještě nedosáhnou, dokud nemají stálé zaměstnání a příjem. Startovací bydlení pro mladé se často nachází v blízkosti městského centra s dobrou dostupností do práce i za zábavou.
Stěhování do většího
Za pár let si většina mladých lidí najde životního partnera, se kterým chce založit rodinu. Také si může naspořit finanční prostředky na pořízení větší nemovitosti. Spousta mladých rodin touží po rodinném domku spíše na okraji města nebo na venkově. Při prodeji startovacího bytu, s úsporami na stavebním spoření se státní podporou a s výhodným úvěrem je možné vytvořit zajímavou částku na pořízení většího bydlení.
Nová, nebo stará nemovitost
V posledních letech se zdá, že mladí často uvažují dopředu a záležitosti spojené s bydlením si více plánují a rozmýšlejí. Na kalkulačce stavebního spoření lze vypočítat různé varianty spoření a úvěrů a celkovou částku, na kterou může klient dosáhnout. Pak už zbývá si rozmyslet, zda pořídit či postavit nemovitost novou, nebo koupit starší dům nebo byt, který se začas opraví a zrekonstruuje.
-PR-