Ušetřete peníze výhodnými nákupy během výprodejů či v outletech

Ušetřete peníze výhodnými nákupy během výprodejů či v outletech
Ilustrační foto | Zdroj: 

Lidé milují slevy a není divu. Komu by se také chtělo utrácet za zboží víc, než je nutné. Ve snaze ušetřit, tak mnozí čekají na oblíbené sezónní výprodeje. Například přelom roku již tradičně bývá ve znamení slev a obchodníci téměř ihned po Vánocích zažívají druhé žně, protože do obchodů míří další vlna nákupu chtivých zákazníků.

Někteří přicházejí, aby peníze od Ježíška proměnili za vytoužený dárek a je jim jedno, jestli zboží koupí za výhodnou cenu nebo ne. Větší množství lidí však do obchodů vchází s jasným cílem, a to ušetřit.

Tomu, že své záměry myslí opravdu vážně, někdy napovídá atmosféra v přeplněných nákupních centrech, kdy se kupující snaží urvat výhodný kousek opravdu stůj, co stůj. Na televizních obrazovkách pak můžete vidět reportáže, kde se honba za levným zbožím často mění téměř v boj o holý život. Musíte se podobných akcí účastnit, jestliže chcete ušetřit nebo se vyplatí pár dní počkat?

Obchodníci potřebují místo pro nové zboží, to stávající tak prodávají se značnou slevou

Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná. V podstatě záleží jen na vás, jak moc o levnější zboží stojíte. Počkat na výprodej se jistě vyplatí při nákupu oblečení. To, podlehá módním trendům rychleji, než jakékoliv jiné zboží a sortiment se velmi často mění. Minimálně dvakrát do roka musí stará kolekce uvolnit prostor v regálech té nové. Parádní kousky oblečení tak můžete pořídit za ceny, které jistě vaši peněženku potěší.

Poněkud opatrnější byste měli být při nákupu elektroniky. Ta zpravidla diktátu módy nepodléhá stejně rychle jako obuv nebo oblečení. Snížená cena tak mnohdy může být jen marketingových trikem obchodníků, kteří chtějí do svých prodejen nalákat zákazníky.

Sezónní zboží můžete výhodně zakoupit i uprostřed sezóny

Další skupinou produktů, na kterých můžete opravdu ušetřit je sezónní zboží. Na campingové vybavení, stany, zahradní nábytek nebo naopak lyže a zimní výbavu se jistě vyplatí počkat. Sezónní výprodeje začínají relativně brzy a vy si tak, velmi často už na začátku nebo uprostřed sezóny, můžete koupit například prázdninovou výbavu za velmi výhodné ceny.

Kvalitní značkové a nepoužité zboží velmi výhodně nakoupíte v outletech

Možností, kde můžete výhodné zboží nakupovat po celý rok jsou outlety. V posledních letech tyto specifické obchody rostou jako houby po dešti a obliba zákazníků je vysoká. Outlety jsou specializované obchody, které prodávájí zboží mnohdy až s 80% slevou oproti běžným cenám.

Mnozí se domnívají, že se v outletech prodávají vadné výrobky nebo oblečení ze second handu. Tato představa je však mylná. V těchto obchodech končí značkové zboží z minulých kolekcí nebo přebytky z obchodů, které se v běžném krámě nepovedlo prodat.

S tímto systémem prodeje jako první přišli obchodníci ve Spojených státech Amerických. Odtud ho odkoukali Angličané, a v současné době větší čí menší outletové centra najdete v celé Evropě. Mezi první a zároveň největší outletová centra, která stojí za návštěvu patří Freeport v Hatích nebo Fashion Arena v pražských Štěrboholích.

Mylná je také představa, že v outletech můžete nakoupit jen oblečení. Kromě něj můžete v outletu nakoupit také elektroniku, hračky, kosmetiku, domácí potřeby, ale také knihy nebo spoustu jiných výrobků.

Díky velké dostupnosti zboží, ale také internetu, je v obchodním světě veliká konkurence a neustálý boj o zákazníka nutí prodejce tlačit ceny svého zboží k zemi více, než kdykoliv dříve. Výsledkem je skutečnost, že ve slevách můžete nakupovat téměř celoročně. Při brouzdání mezi regály si však zachovejte chladnou hlavu a nepodléhejte bez rozmyslu svodům obchodníků. Jejich praktiky, bohužel, bývají občas nekalé a vaše představa, že ušetříte, nemusí vždy odpovídat skutečnosti.